Mayıs 03, 2014

Google Sizi Nasıl Sever ?

Google Sizi Nasıl Sever ?


Tüm blog yazarlarının merak ettiği ama bir türlü istenilen bilgiyi alamadığı bir tez bu. Neden mi? Google gibi dev arama motorunu anlamak o kadar kolay olabilir mi? Üstelik bu işin SEO(!) uzmanları var. Kimse sakın yanlış anlamasın beni. 2,5 yıl oldu neredeyse blog yazarlığına başlayalı. Bunun öncesinde tabii ki böyle bir çalışma içersinde oldum ama hiç ileriye götürmedim.

Bu süre zarfında aslında Google gibi arama motorlarının bir blogu nasıl seveceğini bende anlayamadım. Ama tecrübe ve edindiğim bilgilerle ufak bir makale hazırlamak istedim.

Yayın hayatına başlayanlar... diye herkes bir post açma gayretine girmiş zaten. Yeni başlayanlara nasihat, yayın hayatına girmeden önce-sonra diye... Aslında hepimiz iyi biliyoruz ki bizi sevecek olan Google'n nelerden hoşlandığını.

Özetle aktarmak istediğim konu şu:

  • Google Analytics ve Alexa kodlarını sitenize yerleştirin. ( Site haritalarını mutlaka erkenden hazırlayın )
  • Asla doğal olmayan yöntemleri kullanmamanız. ( Alexa grupları gibi. ) Bırakın sistem sizi doğal bilsin-tanısın.
  • Bir işe başlar başlamaz kazanç derdine düşmeyin. Önce Google size bir sıralama versin. ( Bu verileri Google Analytics'ten takip edebilirsiniz. )
  • Yeni mi başladınız hemen SEO(.) uzmanına gitmeyin. Acelesi yok gereği de yok. Siz özgün içerik girmeye devam edin. Yaptığınız her yanlış Google tarafından - (eksi) olarak yansıyacaktır.
Şuan bunlardan bahsedip konuyu burada bitireceğim. Aklıma geldikçe konuyu güncellemeye devam edeceğim.

Ziyaretçim Mustafa Bey'den bir tavsiye var:

Yazdıklarınıza ek olarak sosyal medya paylaşımları da önemli bir parametredir. Hatta Google son yaptığı düzenleme ile +1'lere büyük önem veriyor. Arama kriterlerinde Google Plus hesabı üzerinden paylaşılan içerikler önceliklendiriliyor. Sizinde eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından yazıp konuya ekleyebilirim. İyi çalışmalar kolay gelsin.

6 yorum :

@Ferhat Bayram; doğallıktan şaşmazsanız eğer sizi de sevecektir. :)

Merhaba,

Yazdıklarınıza ek olarak sosyal medya paylaşımları da önemli bir parametredir. Hatta Google son yaptığı düzenleme ile +1'lere büyük önem veriyor. Arama kriterlerinde Google Plus hesabı üzerinden paylaşılan içerikler önceliklendiriliyor.

İyi çalışmalar.

@Mustafa Çelen, Google +1'de hesabınızın aktif olması ve sürekli güncellenmesi durumunda blogunuzun önüne geçebilir. Bu sayede Google'dan organik hitte alınmış olur. Konuyu güncelleyip tavsiyenizi ekliyorum.

Kardeş sanırım şu bumerang üyelik derecesini yayın sayısıyla orantılı yapıyor.30 kopya içerikli sitem altın 12 özgün içerikli sitem bronz sanirim içerik az

@Batuhan Temizer, Aslında özgün olup olmadığına bakılmıyor. Full özgün içerikli bir site üyeliği reddedildi bumerang editörleri tarafından. İçerik sayısı da bir hayli fazla. Bu biraz karmaşık ve değişik bir sistem. :)

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.