Ocak 12, 2014

Bilinlemeyenlerle dolu kahveler


Kahvenin Bilinmeyenleri...

"Bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı var" derler... Bayağı oldu di mi bir şeyler paylaşmayalı. Sanırım özlenmemişim ama olsun yine geldim. :) Blogumu terk etmedim. Bi süreliğine - kısa tatil - izin verdim kendime. Hayatımda birkaç değişiklik yaptım iyi geldi bu değişiklik. :) Neyse konumuza döneyim "kahve." Hepimizin gündelik hayatta 'çay' ihtiyacından sonra tercih edilen bir içecek türü olduğunu biliyoruz.

Nescafe, Türk Kahvesi fark etmez. Bazen sabah içeriz, bazen bir arkadaşla cafede ya da ders çalışırken... Bir şekilde günlük tüketiyoruz bu içeceği. Kahvenin zararları ve yararları hep tartışılıyor. Bu konuya son tartışma aşağıdaki bilgilerle geldi. 

Hadi gelin hep birlikte "bir kahve içerken" içtiğimiz kahvenin ne kadar yararlı ne kadar zararlı olduğuna bir bakalım..

Bir günde en fazla kaç fincan kahve içmeliyiz? Ne kadarı yararlı, ne kadarı zararlıdır. Aşırı doz kahve öldürücü olabilir mi?
Fazla fincan kahveye düşkünlük, rahatsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, heyecan, bulantı, kusma ve yüzde kızarıklık gibi semptomlara neden olabilir. Ciddi doz aşımının semptomları ise sayıklama ve nöbeti de içerir.

Alarm halinde olma durumunu artırır

İnsan vücuduna etkilerinin yanında, kafein genel olarak merkezi sinir sistemini uyararak zihinsel beceriyi, ilgiyi ve alarm halinde olma durumunu artırmasıyla bilinir. Ama fazlası öldürücü olabilir. Ve bu doz bireyin kilosu, hassasiyetine bağlı olarak değişse de ortalama oran, bir birey için yarım litre kana 90 mg civarı olarak belirlenmiştir.

Aşırı doz zararlı

Aşırı doz aşımı sebebiyle gerçekleşen ölüm, karıncığın aşırı çarpıntısıyla- kalp damarlarının koordine olmayan tezatlığı ile kan pompalanmasının durması olayı - alakalı olabilir. Ayrıca insanlar kahveye bağımlı hale de gelebilirler. Caffeinism adı verilen bu durumun her gün 600 mg ve 750 mg arası yüksek bir kafein alımı gerçekleştirdiğinizde olabileceği söylenmektedir. Bu da kabaca 10 fincan hazır kahve demek.

Karaciğer riskini azaltır

Ama kahvenin bulunmuş sağlık yararları yadsınamaz. Her gün bir ila üç fincan arası içilen kahve karaciğer riskini azaltmakta ve Alzheimer’s başlangıcından da korumaktadır. Yine de kahvenin en şöhretli etkisinin 'ayılma’ içeceği olduğu bu yılın başlarında bir parça yalanlandı. Araştırma sonuçları, kahve içenlerin uyanık olma durumlarının içmeyenlerle hemen hemen aynı olduğu yönündeydi.

0 yorum :

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.