Eylül 26, 2013

Yeni Başlayanlar İçin Google ve Alexa'da Site Doğrulamak

Yeni Başlayanlar İçin Google ve Alexa'da Site Doğrulamak

Blog yazarlığına yeni başlayanların sıklıkla sordukları soru şu "Google Sitemi Nasıl Kayıt Yaptırabilirim?" Blogger kullanıcılarının en yararlı ve en işlevsel sistemi Google'dır. Diğer bir önemli sistem ise Alexa'dır.
Blogunuzun istatistik değerlerini en sağlam kaynaktan öğrenebileceğiniz bir veri tabanı.

Google ve Alexa'ya kayıt olanların önemli sorunu: "site doğrulama." İlk olarak Google'da site nasıl doğrulanır ona bir bakalım.

Google Web Yöneticisine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza size ait bloglar listelenir. Doğrulamak istediğiniz blogu seçin. Yenilenen sayfa ekranında sağ üst köşesinde çarka" olacak. Çarkın üzerini tıklayın ve listelenen menü de "Doğrulama Ayrıntıları"nı seçin.

Bkz:


Doğrulama Ayrıntıları'nı seçtikten sonra karşınıza site doğrulama seçenekleri çıkacak. Eğer hiçbir doğrulama yapmadıysanız karşınıza sadece "HTML dosyası"  doğrulama kodu çıkar. Hemen  aşağısında ise mavi renkte Farklı bir yöntem kullanarak doğrulayın. Seçeneği tıklayın karşınıza doğrulama menüsü gelecek. Buradan "HTML etiketi" ile doğrulamayı seçin.


Ekrana çıkacak kodu blogunuzun <head> kodunun hemen altına gelecek bir şekilde yapıştırın. Şablonunu kaydedip çıkın. Daha sonra bulunduğunuz ise resimde gördüğünüz gibi kodu aldığınız yerin hemen aşağısında DOĞRULA butonu olacak. Bu işlemi yaptıktan sonra artık sitenizi Google'a doğrulatmış olacaksınız.

Alexa'da site doğrulama nasıl yapılır? 

Alexa'ya biraz değinecek olursak; Alexa Nedir, Ne işe yarar ?

Alexa bir site sayacıdır. Sistemine kayıtlı sitelerden en fazla girilenden en aza doğru sıralandığı bir sisteme sahip. Google'n dahi kayıt olduğu bu sistem biz blog yazarlarının da kayıt olmasının gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

Alexa'ya üye değilseniz; burayı tıklayarak üyelik işlemini başlatabilirsiniz. Alexa'ya giriş yaptıktan sonra Dashboard menüsünü seçin. Ekrandan Site Management > Claim Your Site'yi seçin. Karşınıza doğrulama seçenekleri gelecek. Sağ tarafta bulunan meta etiketi ile alexa doğrulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. 
  • Your verification ID is: (burada sizin alexa kodunuz yer alacak) Kodu kopyalayın ve aşağıda gösterdiğim IDKOD'unu silip yerine yapıştırın.
<meta name="alexaVerifyID" content="IDKOD" /> şekline olacak. Bu kodu da Google Site Doğrulama'da olduğu gibi <head> kodunun altına yapıştırıp şablonu kaydedin. İşlemi bitirdikten sonra Alexa'da Verify my ID butonunu tıklayarak Alexa Doğrulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

Bu sistemlere gereken ilgiyi göstermezseniz, onlarda sitenize gereken ilgiyi göstermeyecektir. Yapamadığınız bir yer olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz. Kolay gelsin.

4 yorum :

Hepsini yazdığını gibi yaptım.Başarılı olarak gözüküyorum.Bu konuda bize ne artıları olacak?

@bahceperisi, Google'da site doğrulamak başlı başına bir + zaten. Alexa ise kayıtlı diğer siteler ile kalite farkını görebilirsiniz. Bunlar hem sizin +1 backlink demektir.

hadi bakalım.Bana hayırlı uğurlu olsun.Darısı yapacakların başına.

Alexa'ya giriş yapmadan Dashboard'a girdiğimizde ekranda dediğiniz gibi seçenekler çıkıyor ama giriş yaptığım zaman çıkmıyor anlayamadım yardımcı olur musunuz..

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.