Eylül 06, 2013

Sinema, Benim Memleketim Fatih Akın

Otobiyografi, soru-cevap

Fatih Akın | Sinema, Benim Memleketim  Filmlerimin Öyküsü

Kitap okumayı ilkokul lise çağlarında sevdiremeyen öğretmenlerim yüzünden okuyamadığım nice kitap vardır. Ama
artık o dönemi geride bıraktım. Şimdilerde yeni kitap ediniyorum. Yeni tarzlar yeni yazarlar. Okuduğum birçok roman var aklıma takılan beğendiğim bir eseri sizlerle paylaşmak istedim. Her zaman Blogger üzerine paylaşımlarda bulunurken bu paylaşım biraz absürt olacak ama bilginin noktası dahi iyidir. :)

Ünlü yönetmen Fatih Akın'ın eşsiz eseri Sinema, Benim Memleketim'in kısa özetini anlatmaya çalışacağım. Aslında pek özet sayılmaz. Okudum beğendim. Fatih Akın doğumundan şuanki haline kadar yaşadığı yaşattığı anı dobra dobra soru-cevap şeklinde anlatmış. Otobiyografi tarzında oluşturulmuş bu kitabı eğer meraklıysanız bu tarz eserlere bir solukta bitirebileceğiniz bir roman diyebilirim. 

Fatih Akın'ın en çok sevdiğim ve beğendiğim filmi: Duvar Karşı. Belki izleyenleriniz vardır. Daha sonrası, Takva filmi ve diğerleri. 

Ayrıca Fatih Akın bu eserinde sadece roman ve sinema içermiyor. Bir gurbetçi olarak Almanya’daki ilk gençlik yıllarına, üye olduğu çetelere, hayatına dair ilginç deneyimlere de yer veriyor.
Kitapta bazı sözleri var. Özellikle en çok beğendiğim yer kitabın son kısmı. Sorulan son soru şu şekilde: Louis Armstrong Solu Kitchen'un jeneriğinde "The Creator has a Masterplan" şarkısını söylüyo. Filmin afişinde John Lennon'un bir sözü yazılı: " Hayat sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir."
Peki üçlemenin son bölümü olan "Şeytan" ne durumda?
- Şeytan Bekleyecek.
*Tanrı işini şansa bırakmaz. Şeytan bekleyecek.
Alıntı kitabın son bölümü olan Tanrı işini şansa bırakmaz: Şeytan bekleyecek! kısmından alıntıdır. 

Tekrar söylüyorum eğer bu tür kitapları seven var ise bir solukta okuyacağınız bir roman olur. Ve hatta kitabın ilk bölümünü okumak isterseniz Doğan Kitapta ücretsiz olarak paylaşılmış. İlk bölümü okumak için lütfen linki tıklayınız. 

0 yorum :

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.