Eylül 11, 2013

Gülmenin Önemi ve Faydalarını Biliyor Musunuz ?

Gülmenin Önemi, Faydaları, Gülmenin Sağlığımıza Etkileri Neler ?

Bu konu ile biraz Blogger'ın dışına çıkmış oluyorum. Arada bir böyle şeyler paylaşmakta fayda var. Sağlığımızın her şeyden önemli olduğunu gülme ile bir defa daha anlamış oldum.

Hepimizin günlük hayatında iyi-kötü geçirdiği bir zaman dilimi olmuştur. Bazen gülerek unuttuğumuz zamanlar kimi zamanda gülmek için bahane hazırladığımız anlar olur. Hatta gülmeyi dahi unuttuğumuz zamanlar bile oluyor.

Google'da bir arama yapıp "gülme" konusunda yapılan incelemeleri buldum. Hiç farkında olmadığımız "gülme" eylemi aslında vücut fonksiyonlarını ve kişinin sağlığını nasıl etkilediğini gördüm.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Müjde Ker Dinçer
Endorfin salgımıza yardımcı oluyor. Güneşte olan serotinini biliyorsunuz bizim iyi hissetmemize yardımcı oluyor. Aynı etkiyi bizde de gülmek yaşatıyor. Hep söylediğimiz şu gıdamıza dikkat ettiğimiz gibi gülmemize de dikkat edersek hem ruh sağlığımız çok iyi oluyor. Hem de yeni araştırmalar şunu gösteriyor ki grip, nezle gibi hastalıklara karşı bile koruma gücümüz artıyor? dedi.
Gülmenin faydalarını sıralarsak eğer altın maddeleri şunlar;
  • Gülmek, beyindeki oksijeni artırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor, kalbi kuvvetlendiriyor ama en önemlisi stresten uzaklaştırıyor.
  • Araştırmalar kadınların erkeklerden yüzde 26 daha fazla güldüğünü ortaya koyuyor. ( Bak bak bak :) )
  • Her ne sebeple olsun gülüp geçmek gerekiyor çünkü gülmek sağlığa iyi geliyor.
  • Gülmek, kilo vermeye de yardımcı oluyor.
Her ne sebeple olursa olsun, ASLA sizi üzmelerine izin vermeyin.! Gülümsemeler yüzünüzden eksik olmasın. İyi bloglamalar..

0 yorum :

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.