Ağustos 13, 2013

Blog Yazarlarının Yaptığı 5 Hata !

Blog Yazarlarının Yaptığı 5 Hata !

Blog Yazarlarının Yaptığı 5 Hata !

Bir blog yazarının başarılı olamamasındaki 5 temel faktörden bahsetmek istiyorum sizlere. Eğer başarılı bir blog ve
yazar olmak istiyorsanız. Paylaşacağım bu makaleyi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Blog açmakla iyi bir blog kurduğunuz anlamına gelmez. İyi bir blog sağlam temellerle oluşturulmuş olması gerekir. Blog hayatına yeni başlayan acemi blog yazarları da bu konuya hassasiyet göstermesi gerekir.

Her blog yazarı yayın hayatında kalıcı olmak ister. İyi bir süreç yaşayıp hatta kariyer dahi sahip olan blog yazarları vardır. Bunlar bloguna verilen emeğin sonucudur.
Biz şimdi yazarların yaptığı 5 hata neymiş ona bakalım.

1. Sürekliliğin Olmaması

Blogunuzun kilit anahtarı sürekliliği ve güncelliğidir. Ziyaretçileriniz hep aynı şeyi okumaktan sıkılır ve belli bir zaman dahilinde blogunuzu ziyaret etmekten vazgeçer. Blogunuzun için gerekirse bir takvim oluşturun. Haftanın belirli günleri blogunuza konu girin ve mümkün olduğu kadarıyla blogunuz ile alakalı olsun. Blogunuzun sürekli güncel tutarak ziyaretçilerinize yeni bilgiler iletebilir hatta bir sonraki konusu neymiş? diye merak edip tekrar ziyarette bulunabilir. Başarılı bir blog oluşturmak istiyorsanız, blogunuzun sürekli güncel tutmanız gerekir.

2. Çok fazla Reklam kullanma:

"Oley! Bir blog oluşturdum 1-2 ay sonra reklam alımına başlarım sağ tarafa 3 tane üst kısma 1 tane gelsin paralar.(!) Farz edin ki böyle oldu. Peki ya sonra ? Ziyaretçileriniz belli bir zamanı beklemeyip hemen sıkılabilir. Blogunuza özen gösterin. Yayın hayatına başladığınızda "ilk amacınız para kazanmak" olmasın. Bunu zaten ilerleye zamanlarda yapacaksınız. Ama önce ziyaretçilerinizi memnun edin. Onlara sürekliliğinizi ve blogunuzun sadeliğine alıştırın. Her tarafı reklamlarla dolu blogu kimse ziyaret etmez.

3. Yorumlara Yanıt Verilmemesi

Yorumlara yanıt vermemeniz büyük bir hatadır. Ziyaretçilerinizi kaideye almadığınızı gösterir ve sorusuna cevap almadığı içinde blogunuzu tekrar ziyarette bulunmaya gerek duymaz. Bir yoruma 24 veya 48 saat içerisinde cevap vermeniz gerekir. Ziyaretçiniz bu süreçte tekrar blogunuzu kontrol edip cevap verilip verilmediğine bakacaktır. Cevap yoksa blogunuzdan gittikçe uzaklaşacaktır. 

4. Kalıcı Olmamak

Acemi blogcuların sıklıkla hataya düştüğü bölüm burası. Blog açma hevesini yitirip yarıda bırakanlar, para kazanmak için blog açanlar ve dahası. Unutmayın kimse bir gecede milyoner olmuyor. Anlık başarı diye bir şey yoktur! Başarılı bir blog için sabır zaman ve emek gerekir. 

5. Bir Host Sahibi Olmamak

Blog yazınızda belli bir zamanı geçirdikten sonra artık bir host sahibi olmanızda fayda var. Çünkü ücretsiz (free) blog firmaları bir şikayet veya zararlı bir içerikten ötürü blogunuzu silebilir. Bir veri tabanı oluşturarak onca emeğin boşuna gitmemesini sağlamış olursunuz.

Yapılan hatalar bu şekildeydi. Sizde deneyimlerinizi yorum bölümünde paylaşmak ister misiniz ?

1 yorum :

Ben blogger'ın kurallarına uyuyorum ama hostum yok bir şey olurmu?

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.