Mayıs 29, 2013

Facebook ve Twitter Hesaplarınızın Güvenliğini Arttırmak

Facebook ve Twitter Hesaplarınızın Güvenliğini Arttırmak

Facebook ve Twitter hesaplarınıza giriş kodu koyarak güvenliğini arttırabilir bu sayede hesaplarınızın kırılmasına engel olabilirsiniz.
Facebook ve Twitter kullanıcılarının önemli problemlerinden biride "Hack". Güvene alınmamış hesapların hackler tarafından ele geçirilmesi çok basit. Yapacağınız birkaç işlem ile Facebook ve Twitter hesaplarınızın güvenliğini arttırabilir bu sayede profillerinizin çalınmasına engel olabilirsiniz.


Eğer bir Twitter fenomeniyseniz ya da Facebook'ta binlerce takipçiniz veya binlerce beğeni toplamış sayfanız varsa bu güvenlik uygulamasıyla artık hesaplarınızı "güven" içerisinde kullanabilirsiniz. 

Önce Facebook hesabınızın güvenliğini arttırmak için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Eğer bu uygulamayı facebook profilinizde yaparsanız ne gibi güvenlik almış olacaksınız? 

Bu uygulama ile farklı bilgisayardan, tarayıcıdan veya cep telefonu, tablet gibi cihazlardan haberiniz olmadan hesabınıza erişilmek istendiğinde size onay kodu gelecektir. Yani hiç kimse sizin izniniz olmadan hesabınızı herhangi bir cihaz ile açamayacak ve tamamen sizin onayınız ile kullanılacaktır. Güvenliğinizi üst seviyeye çekmiş olacaksınız.

Facebook'a Giriş için Güvenlik Kodu Oluşturmak

Şimdi uygulamaya geçelim. İlk olarak Facebook hesabınıza giriş yapın. Daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde gördüğünüz "çark" simgesini tıklayın ufak bir kutu çıkacak karşınıza oradan da Gizlilik bölümünü seçin. 
Sayfa yenilendiğinde üst üste sıralanmış uygulamalar göreceksiniz. "Genel, Güvenlik, Gizlilik vs."

Güvenlik uygulamasına tıklayınız. Eğer profilinizin çalınmamasını tamamen istiyorsanız, Giriş Onayları bölümünü tıklayın. Burada iki seçeneğiniz var ya E-postanıza bildirim gelecek ya da Cep telefonunuza onay kodu. En güvenilir olan cep telefonunuza gelecek olan onay kodudur. Aşağıdaki resmi incelediğinizde yapmanız gerekenler 1,2,3...5'e kadar sıralanmış durumdadır.


Numaranızı girdikten sonra Güvenlik nedeniyle, devam edebilmek için şifreni yeniden girmelisin. Uyarısını alacaksınız talimatlara uyun ve işlemi bitirin. Artık facebook profiliniz üst düzey güvenliğe alınmıştır. 

NOT: Eğer çerezlerinizi silip tekrar facebook'a giriş yapmak isterseniz mobil cihazınıza onay kodu gelecektir. Kodu girip Bu tarayıcıyı kaydet seçeneğini işaretleyin ve profilinize erişin. 

Twitter'a Giriş için Güvenlik Kodu Oluşturmak

Eğer Twitter'da fenomenseniz ya da binlerce takipçiniz var ise bu uygulama ile hesabınızı güvene alacaksınız. Twitter onay kodunu almak için telefonunuzun twitter tarafından tanınmasını sağlamalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuza birkaç mesaj gelecektir. 
Örneğin: Twitter bu cihaza onaylama kodları gönderebilir! mesajı gibi. 

Şimdi Twitter'a giriş için onay kodu nasıl alınır ona geçelim. Twitter hesabınıza giriş yapın. Ayarlar bölümünü seçin. Sayfa yenilendikten sonra sayfa kaydırma çubuğundan tutup sayfayı aşağı indirin. Hesap Güvenliği: Giriş yaparken bir onaylama kodu iste seçeneğini işaretleyin. Eğer hesabınıza telefonunuzu eklemediyseniz sizden telefonunuzu eklemenizi isteyecektir. Cep telefonunuzu eklemek için: Hesabına cep telefonunu ekle'yi tıklayın.

Numaranızı kaydettikten karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. 
Burada size gelecek mesajların içeriği ile alakalıdır. İstediğiniz seçenekleri işaretleyip kaldırabilirsiniz.  
Not: Eğer etkinleştirme otomatik olmuyorsa telefonunuzun mesaj yaz kısmından GIT yazıp 2444 ücretsiz olarak kısa mesaj atabilirsiniz.
Değişikliği kaydettikten sonra Twitter ayarlar kısmına tekrar dönün. Şimdi girişlere onay kodunu etkinleştirmeniz için tik'i işaretlemeniz gerekecek. Tik'ledikten sonra çıkan uyarı mesajları şu şekilde olacak:


Bu işlemi onaylayın yeni bir uyarı mesajı çıkacak onuda onaylayın. İşleminizi bitirin. Artık Facebook ve Twitter profillerinizin bir başkası tarafından ele geçirilmesi imkansız gibi bir şey olacak.  

Konu biraz uzun, sıkılmış olabilirsiniz. Takıldığınız yer olursa " yorum " bölümünden iletebilirsiniz. İyi bloglamalar...

3 yorum :

bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.

Bilgisayarıma format attım daha sonra taracılardan Twitter'a girmeye çalıştım onay kodunu girmem için ekran geliyor fakat mobil onay kodu gelmiyor yardımlarınızı bekliyorum…

@Adsız, Sistemle alakalı bir problem yaşıyorsunuzdur. Tekrar kod göndermeyi deneyin. Tabi biraz bekleyeceksiniz.

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.