Mayıs 03, 2013

Başarılı Bir Blog Olmanın Sırrı Nedir ?

Başarılı Bir Blog Olmanın Sırrı Nedir ?

Merhaba. Bugün sizlere üzerinde en fazla tartışılan bir konuyu paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim. Şüphesiz herkes bir "başarının" peşinde koşmakta. Kimisi legal kimisi illegal yöntemleri kullanarak. Sizlerde istersiniz elbette  blog dünyasında en iyi yerde bulunmayı. Sahi kim istemez ki ? :)

Uzun zamandır blog yazıyorum. Bu süre zarfında herkes "başarılı bir blogkonusunda fikirlerini veya google aramaları sonucunu paylaşıyor. Bu makalemde takip ettiğim blogları ve web master forumlarında dikkatimi çekenleri paylaşıp "sizin fikrinizi" almak istiyorum. 

Başarılı bir blog yazarı olmak için birçok konu araştırdım hatta sizinle onları konu içerisinde de paylaşacağım. Umarım birçok kişiye bu makale iletilir ve fikirlerinizi bu konu altında paylaşırsınız. 

Bu konu hakkında topladığım bilgileri şöyle sıralamak istiyorum:

1. Blog Yazarken Nasıl Başarılı Olabilirsin ?

Genel olarak hepimizin bir numaralı hedefi olan başarıyı farklı bir şekilde paylaşmak istedim. Her gün yeni bir konu açarak mı ? Güncel tutmak için abuk subuk şeylerden bahsederek mi ? Ya da sadece arama motorları üzerine konu kasmak mı ? Blog Yazarken Başarıyı Nasıl Yakalarsın konusunu ziyaret edebilirsiniz. 

2. Başarılı Bir Blog: Hit ile ölçülebilir mi ?

Hani herkesin "başarı" kavramı birbirinden çok farklı. X kişi için başarı: yüksek hit. Y kişi için başarı ise düzenli okur ve blog yorumları. Peki blog trafiğinde başarıyı nasıl sağlarız ? Blog trafiğini arttırmanın yolları adlı makaleme bir göz atabilirsiniz. 

3. Başarılı bir blog olmak için SEO ne kadar önemli ? 

Google, SEO sever. Bu tür seo çalışmalarında hedef hep aynıdır: " Google'da üst sıralara yükselmek, trend kelimeleri kullanıp alt sıralardan sıyrılmak. " Aslında seo teknik açından çok önemli bir konu. Eğer blogunuzda bilgi paylaşmaktan ziyade bir ticari araç olarak kullanıyorsanız bunu mutlaka yaptırmalısınız. Ücretsiz olarak seo çalışmalarını sadece bloguza konu girerek ve belirli bir araştırma yaparak da yapabilirsiniz. Bu konu hakkında şöyle bir yazı paylaşmıştım: %100 SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? Blogger SEO
Yukarıdaki bahsettiğim 3 olay işin teknik kısmıydı. Şimdi sizlere takip ettiğim blog yazarlarının Başarılı bir blog nasıl oluşturur ?  konusundaki tecrübe ve bilgilerinden bahsedeceğim. 


Blog Hocam yazarı; Serdar Kara tarafından yazılmış olan konuda şöyle bahsediyor:
 • Hedef Koyun
 • Niş Ve Üretebileceğiniz Bir Konuda Yazın
 • Markalaşmaya Çalışın
 • İçeriğiniz İle Fark Yaratın
 • Sosyal Medyayı Etkin Kullanın ( Mümkün olduğunca güncel ve işe yarar bilgi paylaşın ziyaretçilerinizle )
 • Yorum Yazın ( Yorum yazmaktan korkmayın, hiçbir blog düşmanın değil! )
 • Misafir Blogcu Olun
 Konunun genel hatları bu şekilde detaylı incelemek isterseniz buyrun: Başarılı Bir Blog Nasıl Oluşturulur? [ İlk Adımlar ] 
Not: Kırmızı ile işaretli alanlara kendi yorumumu kattım. :)

Bir başka blog ise, Medya İstasyonu yazarı: Engin Gürşen'in kaleme aldığı Blogları başarıya götürebilecek 5 altın kural adlı makalesi. Son zamanlarda takibe aldığım bloglardan birisi. Sık sık ziyaret edemesem dahi birçok konuda bilgi sahibi olabileceğimiz bir blog. 

Blogları başarıya götürecek 5 altın kural nedir?

 • Her konu hakkında blog yazmayın ( Daldan dala atlamayın. )
 • Aceleci davranmayın
 • Para kazanma arzusunu erteleyin ( Daha sonra düşünün. )
 • Başarılı blogları örnek alın ( Mesela... )
 • İstikrarlı olun ( 1 ay , 2 ay yazıp aa başarılı olmadı boş ver. Yapmayın, yazmaya devam edin. )
Konuyu detaylı bir şekilde incelemek isterseniz buyrun: Blogları başarıya götürebilecek 5 altın kural.

Konumuz burada bitti. Umarım "başarılı" bir makale olmuştur. Bu konu hakkında olumlu veya olumsuz görüşlerinizi bekliyorum. İyi bloglamalar.

8 yorum :

Yazınızı keyifle okudum. Çok güzel ve bilgilendirici olmuş. Blog yazarlığında başarılı olmanın temelinde kaliteli, bilgilendirici içerik ve istikrar yatıyor. Geriye kalan şeyler zaten zaman içinde kendiliğinden gelişecek. Yazınızda Medya İstasyonu ve Blog Hocam'dan bahsetmeniz ayrıca güzel. Blogunuzu ben de takibe aldım. Gayet başarılı. Fikir alış verişinde bulunabiliriz. Görüşmek dileğimle. İyi çalışmalar...

Eğer aldığın yorumlar seni tatmin ediyorsa veya sosyal medyada ilgi görüyorsan başarı bence budur..Cebe 3-5 kuruşun girmesi bence başarı değldr..Teşekkürler yazı için.

biri daha yazmıştı, birde öyle bakınca hakikatten türkçeniz çok zayıf

@Engin Gürşen,Yorumunuz için ayrı bir teşekkürler. Bu tür makaleleri daha önce yapmak istemiştim ama kısmet bugüneymiş. Blogların işine yarayacak bu tür içerikleri blogumda keyifle paylaşıyorum.

@KaraKalem Nameler, elbette ki reklamlar sayesinde bir kazanç sağlayacaksın ama bunu ilk başlarda değilde belki istediğin hedefe vardıktan sonra denenebilir.

gayet açıklayıcı olmuş çok da faydalı :)
takipteyim, bana da beklerim :)
http://dafinyapragi.blogspot.com/

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Henüz yolun başındayım. Yeni blog yazmaya başladım. kumtanesiyiz.blogspot.com
okuyup yorum yazarsanız sevinirim.

Başarılı Olmanın Tek Sırrı Kendine Özgü İçeriğinin Olmasıdır.

http://www.destweb.blogspot.com

Özgün içerik, meta ayarları ve SEO + sosyal medya çalışmasıyla, e biraz da sabır gerek blog yazmak için.

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.