Nisan 23, 2013

Yazı Başlıklarını Google Web Font İle Özelleştirin


Yazı Başlıklarını Google Web Font İle Özelleştirin

Blogger klasik yazı başlıklarından sıkıldınız mı ?  O halde bu konu tam size göre. Bugün sizlere Google Web Font nasıl kullanılır onu anlatmaya çalışacağım.
Bu eklenti ile blogunuzun konu başlıklarına daha iyi bir görünüm kazandıracaksınız. Klasik blogger konu başlıkları artık günümüz koşullarını karşılamıyor. Her gün değişim içerisinde olan blogger yeni eklentileri ve kullanılan eklentileri ile canlılığını sürdürüyor.

Bana e-mail aracılığı ile iletilen soruda örnek bir blog üzerinde kullanılan yazı başlıklarını nasıl kullanabilirim? Sorusu ile yola çıktım ve konuyu bugün sizlerle paylaşmak istedim. 

Bazı özel temalarda (kimisinde yok) google web font kullanılmakta. Ya da bu tür eklentiler sonradan kullanılmakta. Blogger için daha öncede kullanıcıları tarafında geliştirilen bu eklenti blog konu başlıklarını daha iyi bir görünüme kavuşturuyor. Haydi şimdi bizde google web font ile blogumuza farklı bir görüntü katalım. 

Google Web Font 500+ yazı tiplerini sunuyor. Yapmanız gereken birkaç işlemde google web fontu kullanabileceksiniz. İşleme başlıyoruz...

1.Adım: Google Web Font adresine gidin ve blogunuzda kullanmak istediğiniz yazı stilini seçin. Yalnız bu işlemi yapmadan önce yazı fontunun Türkçe karakterleri destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Ben örnek bir font üzerinden konuyu anlatacağım. Beğendiğiniz fontu uygulamak için "Quick-use"(hızlı kullanım) butonunu tıklayın. 

2.Adım: Açılacak yeni sayfada yapacağınız işlemler ise kodu kopyalayıp </ head> koddan önceki yere yapıştırmak olacak.Benim kullanacağım google web fontu şu:
<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Oswald' rel='stylesheet' type='text/css'>

Az önce belirttiğim </ head> kodundan önce aşağıdaki kodda renkli olarak gösterdiğim gibi eğik çizgiyi ekleyeceğim.
<link href='http://fonts.googleapis.com/css?family=Oswald' rel='stylesheet' type='text/css'/>

3.Adım: Bu işlemde ise yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz integrasyon kodunu kullanmak olacak. Bu kod ile yazı başlıklarına yeni görünüm kazandırmış olacağız.
Şimdi blogunuzdan şablon bölümüne gelin ]]></b:skin> kodunu bulun ve hemen üzerine aşağıdaki kodu yapıştırın:
.post-title {font-family: 'Oswald', sans-serif ; }

Yukarıdaki kodu yapıştırdıktan sonra şablonu kaydedip çıkabilirsiniz. İşte sonuç:


Yapamadığınız veya sormak istediğiniz bir yer olursa YORUM kısmından iletebilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere, iyi bloglamalar.

0 yorum :

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.