Nisan 29, 2012

Blogunuzu 'Yandex'e İndexleyin ! Seo Aracı


Merhaba arkadaşlar bugün ki konumda Yandex arama motoruna üye olmayı ve blogumuzu Yandex arama motoruna indexlemeyi anlatacağım. Önce Yandex'ten bahsedeyim biraz


Yandex Nedir ? - Ne İşe Yarar ?

Yandex, rus yapımcılar tarafından yapılmış Google benzeri ancak Google kadar bilinmeyen bir arama motorudur. Kullanıcılara birçok hizmet sağlamasının yanında birçok dil için de mevcuttur. 


Ülkemizde reklamları birçok kanalda yayınlanmakta ve herkes tarafından merak edilmektedir.

Özellikle adres bulma konusunda büyük şehirlerin 360 derece görsel olarak gezilmesine olanak sağlayan bu arama motoru,eğer tutulursa daha birçok farklı hizmet vermeye başlayacak gibi gözüküyor.

Ancak bilinen bir gerçek var ki Google’ın yeri her zaman apayrıdır ve başka bir arama motorunun onun yerini alması imkansızdır. 


Daha önce birçok şirketin bunun için çalışmalar yaptığı görülmüştür ancak çoğu başarısız olmuştur.

Yandex gibi arama motorları size ulaşmak istediğiniz bilgiye en kolay yoldan ulaştıran sitelerdir. 

Sizler için aradığınız konudaki siteleri araştırır ve en doğru, en güncel siteyi sizin karşınıza çıkartmak için çalışır.Blogunuzu 'Yandex'e İndexleyin ! Seo Araci


Şimdi Blogumuzu Yandex Arama Motoruna Kayıt yapalım ama önce bir Yandex hesabı almamız lazım. Şu adresten mail hesabını alalım... Merak etmeyin hiçbir problemi yok. Kayıt olurken telefon ve diğer e-posta isteyecek ister doldurursunuz o kısımları ister doldurmazsınız.

Üye olduktan hemen sonra buradan sisteme girişi yapıyoruz. Sayfanın en üstünde Tüm Servisler sekmesi olacak. 

Aşağıdaki resme bkz:

Açılan pencerede aşağıdaki resim 2 seçenek bizi ilgilendiriyor ve resimde o yerleri kutu içine alarak göstereceğim;

Şimdi 1 kısımda:

Yandex İndexsine site ekle sekmesini açalım. Blogumuzu Yandex İndexsine kaydedelim. Daha önce blogumuzu google'a gönderiyorduk. Bunu Yandex'e gönderlim.
Birinci kısmı bitirdikten hemen sonra 

2.KISMA geçelim...

Ben daha önce kayıt yaptırdığım için sizden site eklemenizi isteyecektir. 
Sitenizi gönderdikten sonra hemen 
Meta Tag kısmına geldikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir kod verilecektir.
1. ADIM: Blogunuza dönün ve şablon ayarlarını açın,

Şöyleki: Kumanda Paneli > Şablon > HTML'yi Düzenle > Widget Genişlet  yolunu takip edin.. 
Hemen karşınıza daha önce oluşturduğunuz meta tag'ların altına yukarıdaki kodu yapıştırın..
2. ADIM: Şablonunu kaydedin ve çıkın,

3. ADIM: Yandex Sayfasında "Denetle" butonuna basın.

Biraz bekledikten sonra sayfanız Yandex Arama Motorunda yer almaya başlayacaktır. Herhangi bir sorun olursa YORUM kısmında belirtiniz arkadaşlar..

11 yorum :

Teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Yandex'den aldığım meta kodu bloguma meta contentlerlin hemen altına yapıştırmama rağmen yantex meta kodu bulamadım diyor.
Sebebi ne olabilir?
Teşekkürler.

Kodu düzgün bir şekilde alıp tekrar deneyin ve < head kodundan hemen önce ekleyin. Daha sonra denetleme işlemi yapın. Kabul gören uygulama bu. Olmazsa eğer, google meta tag ekliyse şablonunuzda onun altına deneyin.

Dikkat! Buraya endandik.blogspot.ru yönlendirme tespit edildi ve bu yönlendirme kaldırılana kadar indeksleme yapılamaz.
BÖYLE BİR YAZI ÇIKTI BLOĞUMU EKLERKEN :(

Dikkat! Eklenen site buraya target yönlendirme yapıyor ve Yandex robotuna HTTP 200 yanıtını verene kadar indekslenmeyecetir. Mevcut yapılandırmada sadece yönlendirmenin hedefi, target sitesi indekslenir. Bu sorunu çözmek için aşağıdakilerden birini yapmanızı öneririz: target sitesini eklemek; target sitesine mevcut yönlendirmeyi kaldırmak. Yönlendirme ayarları ile ilgili yardım almak için sitenizin bulunduğu sunucunun yöneticisine başvurmak.

Malesef bu yazıyla karşılaştım :(

Dikkat! Eklenen site buraya target yönlendirme yapıyor ve Yandex robotuna HTTP 200 yanıtını verene kadar indekslenmeyecetir. Mevcut yapılandırmada sadece yönlendirmenin hedefi, target sitesi indekslenir. Bu sorunu çözmek için aşağıdakilerden birini yapmanızı öneririz: target sitesini eklemek; target sitesine mevcut yönlendirmeyi kaldırmak. Yönlendirme ayarları ile ilgili yardım almak için sitenizin bulunduğu sunucunun yöneticisine başvurmak.

evet bende bu yazıyla karşılaştım nedemek bu

@blogmt mt, @serkan , @gölge bu tür problemleri ekran görüntüsü alarak cevapta belirtebilirseniz daha iyi olur arkadaşlar.

kardeşim bendede aynı hata var url ekle kısmına girince Yandex robotuna HTTP 200 yanıtını verene kadar indekslenmeyecetir gibi şeyler söylüyor yönlendirmeyi kaldırmak istiyorum nasıl kaldırırım ?
teşekkürler.

Yorum GönderBloglama Zamanı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.


Google Arkadaşım Ol
Bloglama Zamanı
Bloglama Zamanı

Google+ paylaşımlarımı takip etmek için çevrelerinize ekleyin.